Hastanede en gerekli ekipmanlardan biri tekerlekli yataklarla hastayı taşımak için kullanılan hastane tekerleğidir.
HTS Teker firmasında  hastane tekerlekleri genellikle vidalı ve Tablalı şeklinde üretilmektedir. frenli ve frensiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bu tip tekerleklerin farklı ve tehlikeli kimyasal ve medikal maddelerle temas halinde olduğu düşünüldüğünde yapımında kullanılan malzemenin kendine has özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Hastane ve Medikal Tekerlek özelliki

Hastane tekerlekleri sessiz ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Bu tekerlekler, ameliyathane gibi hassas ortamlar için özel olarak tasarlanmıştır çünkü elektrik iletmezler.

Bu tekerleklerin sessizliği, hastane zeminlerinde ideal bir performans sergiler.

Hastane tekerlekleri için kullanılan uygun malzemeler arasında kauçuk, naylon, polipropilen ve poliüretan bulunmaktadır. Ancak, HTS Teker firması tarafından üretilen tekerlekler PVC kaplamalı polipropilenden imal edilir ve gövdeleri metaldir. Bu tekerlekler, 80 ile 100 kg arasında yük taşıma kapasitesine sahiptir. Hastane tekerleklerinin çapları ise 100 ile 125 mm arasındadır.

Medikal Tekerleklerin uygulanması

Bu tekerlekler, hastane yan dolapları, serum sehpaları, oksijen arabaları, hastane yatakları, ameliyat masaları ve ekipman arabaları gibi tüm hastane ekipmanlarında kullanılmaktadır.

Hastane tekerlekleri, hastanelerde kullanılan çeşitli temizlik ve dezenfektan ürünlerine dayanıklı olmalıdır. Hastane yataklarında ve sedyelerde frenli tekerlekler tercih edilmelidir. Ayrıca, hastane tekerlekleri yüksek ağırlık toleransına sahip olmalıdır. Bu tekerlekler, farklı zemin ve yüzeylerde, dar alanlarda çalışmayı kolaylaştırmalı ve hem hastanın hem de birçok ekipmanın ağırlığını taşımalıdır.

HTS Teker, Türkiye’de farklı tiplerde en yüksek kalitede hastane tekerlekleri üretmektedir.