Hastanede en gerekli ekipmanlardan biri tekerlekli yataklarla hastayı taşımak için kullanılan hastane tekerleğidir.

HTS Teker firmasında  hastane tekerlekleri genellikle vidalı ve Tablalı şeklinde üretilmektedir. frenli ve frensiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bu tip tekerleklerin farklı ve tehlikeli kimyasal ve medikal maddelerle temas halinde olduğu düşünüldüğünde yapımında kullanılan malzemenin kendine has özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Hastane ve Medikal Tekerlek özelliki

Hastane tekerlekleri sessizdir ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Bu hastane tekerlekleri elektriği geçirmediği için ameliyathane için de özeldir.

Bu tekerleklerin sessizliği hastane ortamının düz zeminine uygundur.

Hastane tekerlekleri için uygun malzemeler arasında kauçuk tekerleknaylon tekerlekpolipropilen tekerlek ve poliüretan tekerlek bulunmaktadır. Tabi ki HTS Teker firmasında üretilen Tekerlek PVC kaplamalı polipropilen’den imal edilmektedir. Bu tekerleklerin gövdesi de metalden yapılmıştır. Bu tekerlekler 80 ve 100 kg yük taşıma kapasitesine sahiptir. Hastane tekerleklerinin çapı 100 ve 125 ml’dir.

Medikal Tekerleklerin uygulanması

Bu tekerlekler hasta yan dolapları, serum sehpaları, oksijen arabaları, hastane yatakları, ameliyat masaları ve ekipman arabaları gibi tüm hastane ekipmanlarında kullanılmaktadır.

Hastane tekerlekleri, hastanelerde kullanılan çeşitli temizleme ve dezenfekte sıvılarına dayanmalıdır.
Hastane yataklarında ve sedyelerde frenli tekerlekler kullanılmalıdır. Hastane tekerlekleri yüksek ağırlık toleransına sahip olmalıdır. Bu tekerlekler, farklı zemin ve yüzeylerde ve dar alanlarda çalışma kolaylığı sağlamalı ve hastanın ve birçok ekipmanın ağırlığını taşımalıdır.

HTS Teker, Türkiye’de en iyi kalitede farklı tipte hastane tekerlekleri üretmektedir.